تبلیغات
شناخت عارفان - شرحی کوتاه از زندگی حاج شیخ منصور عبد الرحیم جرجانی

شرحی کوتاه از زندگی حاج شیخ منصور عبد الرحیم جرجانی

تاریخ:سه شنبه 22 شهریور 1390-01:09 ق.ظ

 

.                                                                                                                                       .

   سفر به کلات نادری از مشهد مقدس در خراسان رضوی و بیان کوتاهی از زندگی نامه که صدا  ضبط شده  است .

                                                                                                                                                                         

         

                                              بسم الله الرحمان الرحیم

  سلام برشما دوستان و سالکان راه خدا

  کلام حاج آقا جرجانی شاهرودی - در این پست گزارش می شود . 

مسافرت و مشورت

پس از پایان ماه رمضان امسال برای بازدید از اراضی اطراف مشهد و خرید ملك، با استفاده از بینش استاد و هواخوری به طرف جاده كلات حركت كردیم. روز حركت، جمعه 11/6/1390 و ساعت حركت 6 صبح بود و هم سفران پسرم، محمدرضا و یكی از همكاران، جناب سرهنگ حمیدی بودند. با اولین توقف در کنار جاده استاد بر روی صخره‌ای صاف مشغول خواندن دو ركعت نماز شدند.

خرید مستقیم از کشاورز

به یكی از مکان‌های پرورش ماهی در 60 كیلومتری مشهد مقدس رسیدیم و قدری كدو خریدیم و استاد هم قدری گردو ابتیاع فرمودند و به ما سفارش كردند كه خرید از كشاورز دست واسطه‌ها را قطع كرده و خیری به زحمت كشان اصلی می‌رساند. همان جا هنگام حركت مشاهده كردیم كه ماشین پنچر است و پنچری آن را گرفته و حركت كردیم.

خاصیت گوجه فرنگی

در كنار رودخانه فرصتی شد تا برای صرف صبحانه توقف كنیم. به محض پیاده شدن استاد فوراً بر روی صخره‌ای دو ركعت نماز دیگر خواندند. ( بنا بر نظر ایشان در هر مکان که وارد می شویم مستحب است دو رکعت نماز خوانده شود .) هنگام صرف صبحانه به مناسبت رؤیت گوجه فرنگی در سفره و تذكر نافع بودن آن برای رفع پروستات توسط استاد، ایشان خاطره‌ای را از پدر بزرگوارشان بیان فرمودند كه شنیدنی است. ایشان در بیان خاطره اول اظهار داشتند:


داستان بیماری پدر و مشورت پزشک با حاج آقا جرجانی

حدود 15 سال پیش پدرم به بیماری پروستات مبتلا شد. ایشان را بردیم بیمارستان موسی بن جعفر و قرار شد كه آقای دكتر یارمحمدی عمل كند. ایشان راداخل اتاق عمل بردند . بعد گفتند كه دكتر شما را می‌خواهد. رفتم داخل اتاق عمل. دیدم ایشان لباس عمل هم پوشیده بود تا برود پدرم را عمل كند. گفت بیا داخل. رفتم داخل گفت: فلانی، ببینید! من متخصصم در این رابطه، این‌ها هم دو نفر از همكاران من هستند، این‌ها هم متخصص‌اند. من به عنوان یك دكتر و متخصص و این رفقایم صلاح نمی‌دانیم پدر شما را عمل كنیم. از نظر علمی صلاح نمی‌دانم ایشان را عمل كنم، سن بالا است، 80 سال شاید بیشتر باشد، ممكن است زیر عمل مشكلی پیش بیاید. حتی فرمود: من بیهوشی هم نمی‌زنم و بی حسی می‌زنم. باز هم من از نظر علمی صلاح نمی‌دانم، ولی هرچه شما بگویی من همان را عمل می‌كنم. این نظر تخصصی من است، ولی مسئله تدین چیز دیگری است، هر چه شما بگویید من عمل می‌كنم. چه كنم آقا،

نظر حاج آقا جرجانی برای عمل پدر

گفتم: آقای دكتر، تو آدم متدینی هستی، من نمی‌توانم پدرم را با این وضع نگاه دارم، توكل به خدا كن، برو عمل كن. تا گفتم توكل به خدا كن و عمل كن، خدا شاهد است فرمود: توكلت علی الله. برویم. آمدم بیرون. در همان اتاق عمل مشغول عمل شدند، من هم پشت در نشستم و مشغول ذكر شدم. آنها مشغول عمل من هم مشغول ذكر. در همان لحظه نذر زیارت كبیره را هم كردم كه در حرم حضرت رضا بخوانم.

عمل با موفقیت انجام شد

45 دقیقه بعد خبر آوردند كه عمل با موفقیت كامل انجام شد. بعداً هم ایشان را آوردند داخل بخش و دكتر سه چهار تا عمل دیگر داشت، عمل‌هایش تمام شد. می‌خواست برود به منزل آمد داخل اتاق و دید پدرم را آورده‌اند داخل بخش. فرمود: فلانی، گفتم: بله، فرمود: می‌خواهم بروم. من به حرف شما كردم و پدرت را عمل كردم، آن توكلت علی الله تو بود كه به من جرأت داد عمل كردم. شما هم باید به حرف من بكنی. گفتم: بفرما. گفت: امشب باید خودت بالای سر بابایت باشی. من اخوی و دیگری را قبول ندارم. خودت باید بمانی اینجا. من به حرف تو كردم تو هم به حرف من بكن. گفتم: چشم آقای دكتر، من هم می‌مانم. چشم. رفت منزل. باز دیدم ساعت 8 زنگ زده ببیند كه وضعیت بیمار چطور است. بعد به ایشان گفتم: دارد به هوش می‌آید. ایشان را بیهوش هم كرده بودند. با شنیدن این حرف خیلی خوشحال شد. عمل با موفقیت انجام شد و خوب شد و  بیرون آمد .

تشکر از پزشک و کلام دکتر

چند ماه بعد شاید دو سه ماه بعدش مرحوم آقا شیخ ذبیح‌الله قوچانی از دنیا رفت. من در یك جلسه‌ای رفته بودم برای تشییع جنازه، آنجا كه نشسته بودم دكتر یار محمدی آمد به تشییع جنازه آقای شیخ ذبیح‌الله و چفت من نشست. من گفتم: آقای یار محمدی، من می‌خواستم از شما یك تشكری بكنم. شما در عمل پدر - به حرف من كردی و عمل كردی. گفت: اگر شما از من تشكر  می‌كردی گناه می‌كردی‌. من به وظیفه‌ام عمل كرده‌ام. كاری انجام نداده‌ام كه تو از من تشكر كنی. اگر تشكر كرده بودی گناه كرده‌ بودی.

عمل همسر حاج آقا جرجانی

مورد دیگر: خانواده ما نیاز به یك عمل جراحی داشت. رفت آنجا و دكتر یار محمدی معمولاً بیمارستان موسی بن جعفر است. مطب ایشان در چهار طبقه است و تابلو دارد .  نوشته یار محمدی. در این قضیه دوم باز نیاز به عمل جراحی بود. خانواده را فرستادیم آنجا. ایشان گفته بود كه حاج آقا باید بیایند تا من با ایشان صحبت و مشورت كنم. من همین طوری عمل نمی‌كنم. اگر حاج آقا اجازه داد چشم. من می‌خواهم در این كار با ایشان مشورت كنم.

مشورت پزشک با حاج آقا

رفتیم و 20 دقیقه شروع كرد با من صحبت و مشورت كردن! من نظرم را گفتم. بعد گفت: نظر من هم همین بود، ولی می‌خواستم نظر شما را بدانم. یك شوخی هم كرد و ما آمدیم و ایشان هم عمل كرد. ایشان بسیار فرد مؤمن و متدینی است.


 


   در این جا من از استاد پرسیدم: اگر ممكن است زندگی نامه خودتان را برای ما بازگو فرمایید.

 

میلاد مسعود منصور عبد الرحیم و یادی از پدر

استاد: تاریخ تولد بنده 1334ش. است. نام پدرم حبیب بود. ایشان كشاورز و غیر روحانی، ولی مرد عاقل و فهیمی بودند. خیلی از مسائل اخلاقی و ادبی مثل نظم و انضباط را از ایشان یاد گرفتم. از جهت ایمان و اعتقادات در حد معمول بود. خیلی فوق‌العاده نبود، ولی در كارهایش خیلی دقیق بود.

 شرح تولد  و  معرفی مادر

بر عكسِ مادرم كه زن بسیار مؤمنه و عارفه خاصی بود كه من بسیاری از معارف را از ایشان یاد گرفتم. ایشان می‌فرمودند كه من در مسجد مشغول نماز بودم كه آنجا درد زایمان مربوط به شما گرفت. فرمودند: از مسجد آمدم منزل به صورت طبیعی طبیعی زایمان كردم بدون این كه قابله‌ای باشد. این را بارها مادرم می‌فرمودند كه این از خصوصیات شما بود و من اصلاً در زایمان شما اذیت نشدم. فرمود: من وضو داشتم داخل مسجد درد زایمان مرا گرفت و آمدم منزل و شما به دنیا آمدی. ایشان خیلی آدم عجیبی بود. خدا رحمتش كند. حالاتی داشت. همیشه دو ساعت قبل از اذان صبح این زن بیدار و سر سجاده بود. كمتر شبی می‌شد كه من بلند شوم و او خواب باشد. همیشه قبل از من روی سجاده بود. سحر حالش این طوری بود.

 دیدن مادر در خواب

یك مرتبه دو هفته شد و به خوابم نیامد رفتم سر قبرش و به صورت دعوا گفتم: در زمان حیات من نسبت به تو كوتاهی نكردم، تو الآن دو هفته است به خواب من نیامدی! مگر من چكار كرده‌ام كه نیامدی؟ همین طور به او گفتم. چهار شب پشت سر هم به خوابم آمد. چهار شب پشت سر هم! خیلی عجیب بود.

تشکیل هیئت مذهبی و عزاداری در کودکی

حدود 10 ساله بودم كه هیئتی تشكیل دادیم با بچه‌های محل. از روز عاشورا كه مراسم مردم تمام می‌شد مراسم ما بچه‌ها شروع می‌شد. این هیئت با بچه‌های روستای مجاور كه گرمه نام دارد، ما مراسم خیلی مفصلی برگزار می‌كردیم. تا روضه را شروع می‌كردیم می‌دیدیم بزرگان، اعم از پیرمردان و پیرزنان كه از دور ناظر بودند گریه می‌كردند.

علاقه به روحانیت و طلبه ها

از همان اوایل كودكی علاقه شدیدی به درس طلبگی و حوزه و علما داشتم. اصلاً هر عالم و روحانی را كه می‌دیدم قلبم نورانی می‌شد. دوست داشتم بروم نزدیك و با آنها حرف بزنم و صحبت كنم و نزد آنان بنشینم و علاقه وافری به آنان داشتم و الآن هم هست. الآن هم بنده به قشر روحانیت شدیداً علاقه‌مندم. نه از باب این كه طلبه هستم، بلكه به این دلیل است كه می‌بینم از بعد از غیبت امام زمان علیه‌السلام تا به امروز همین علما، مراجع و بزرگان بودند كه دین ما، آیین ما را حفظ كردند و حلال و حرام خدا را به ما رساندند و هرچه داریم از امور معنوی و علمی از همین قشر داریم. حالا در میان آن ها آدم‌های نابابی هم هستند، هیچ قشری بدون آفت نیست، این قشر هم آفاتی دارد با آنها ما كاری نداریم. من بارها به رفقا، چه شخصی و چه طلبه‌ها گفته‌ام ما مأموریم دنبال خوب‌های این‌ها باشیم،

آغاز دوران تحصیل علوم دینی

ما باید مثل زنبور عسل باشیم. زنبور عسل روی آن شهدها و گل‌ها و شكوفه‌ها می‌نشیند و نتیجه آن هم می‌شود عسل كه شفای 70 درد است. مگس كه نیستیم برویم روی كثافات بنشینیم. ما با خوب‌های آنان كار داریم و با بدهایشان اصلاً كاری نداریم. تا حدود سن 16 سالگی در زادگاه خودم چهار فرسخی شاهرود، قلعه محمد آقا بودم. در سن 16- 17 سالگی رفتم علی آباد كتول و در یك مغازه تجارتی شاگرد بودم.

2 سال آنجا بودم. بعد رفتم مدرسه علمیه صالحیه خدمت آیت‌الله رئیسی. بعدبه مشهد مقدس آمدم .

از ۱۸  سالگی تقریباً درس طلبگی را شروع كردید؟

تقریباً اواخر 17 بود . نزدیك 18 كه مشغول درس طلبگی شده بود. زمانی بود كه می‌بایست می‌رفتم به سربازی.

 فرمان حاج آقا شیخ بزرگ اشرفی به آقای سیف

برای سربازی برایم مشكلی پیش آمد که یا باید می‌رفتم كه در این صورت از درس می‌ماندم یا نمی‌رفتم كه مشكل داشتم. رفتم خدمت یكی از علمای شاهرود به نام آقا شیخ بزرگ اشرفی، پدر آیت‌الله اشرفی كه در حقیقت به شاهرود تبعید شده بود. ایشان نفوذ عجیبی داشت و از علمای كهن بود. جزء افرادی بود كه در كشف حجاب قیام كرده بود. پیرمرد بزرگ و از رجال خیلی عجیب بود. رفتم خدمت ایشان و گفتم: من طلبه هستم و برای سربازی هم مرا خواسته‌اند چكار كنم؟ یك روحانی به نام سیف آنجا بود كه كارهای ایشان دست او بود و در حكومت حرفش را می‌خریدند. با همان عصا اشاره کرد و صدا زد: سیف! سیف! گفت: بله. گفت: كار این شیخ را درست كن سربازی نبرندش. آن هم گفت: چشم آقا، چشم. همان شد دیگر ما را نبردند. نمی‌دانم چه نوشت و چكار كرد! دیگر هیچ كس برای سربازی از من خبر نگرفت.

سفر به مشهد مقدس

2 سال آنجا بودم. بعد آمدم مشهد و دروس سطح را تمام كردم. و مقداری خدمت آقای حجت بودیم. بعد خدمت اساتید دیگر حوزه تا این كه درس خارج فقه و اصول را خدمت آیت‌الله فلسفی بودم. چهارده سال خارج فقه و اصول را رفتم، دو دوره و نیم تقریباً. الآن دارد بیشتر می‌شود. ولی آن زمان را خدمت آیت‌الله فلسفی دو دوره و نیم رفتم. بعد از آقای فلسفی دیگر بنا نداشتم بروم. گفتم: اصول كه دیگر بس است.

درس آقای اشرفی - ادامه درس آقای فلسفی

فقه را هم می‌خواستم دیگر نروم. آقای اشرفی زنگ زد كه شما بیایید درس. گفتم: چشم می‌آیم. آن هم علت داشت. گفتم: ما داشتیم فكر می‌كردیم كه بعد از آقای فلسفی دیگر درس نرویم. ولی بعد كه حضرت عالی درس را شروع كردید، ما با همان رفقا و گروه خودمان به خاطر این كه درس شما رونقی بگیرد قرار بر این گذاشتیم كه همه برویم، می‌آییم همان جایی كه سر درس آقای فلسفی می‌نشستیم با رفقایمان همان جا می‌نشینیم. تصمیم داریم جایمان را هم عوض نكنیم. تا طلبه‌ها بیایند و ببینند. این كار را هم كردیم و رفتیم. الآن هم دارم می‌روم.


 

تبصره و تذکره : البته آن چه گفته شد بخشی از آن چه واقع شده بود می باشد و نه همه حقیقت .

به امید بیان واقعیت های بیشتر از زبان ایشان و هم چنین بیان حقایق از لسان دیگران

 مشهد مقدس - ارض اقدس امام رضا :     

 نقل از : سایت سیر و سلوک با اندکی تغییر در شکل و ظاهر مطالب .

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:10 ب.ظ

Wonderful knowledge. Thanks a lot!
compare prices cialis uk achat cialis en suisse cialis 100mg suppliers cialis generico online canadian cialis cialis cipla best buy generic cialis soft gels il cialis quanto costa cialis prezzo al pubblico cialis prezzo al pubblico
buy tadalafil
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:41 ق.ظ

Nicely voiced certainly! !
price cialis best cialis 5 mg wow cialis 20 cialis qualitat cialis 5mg prix cialis authentique suisse low dose cialis blood pressure cialis 5mg prix buy cialis cialis pills
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:22 ق.ظ

Thank you, Great information.
we choice cialis uk interactions for cialis cialis professional yohimbe cialis professional from usa discount cialis sialis cialis online napol non 5 mg cialis generici cialis professional yohimbe buy online cialis 5mg
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 10:53 ب.ظ

You said it adequately..
cialis lilly tadalafi miglior cialis generico can i take cialis and ecstasy side effects for cialis low dose cialis blood pressure prix cialis once a da cialis cuantos mg hay cialis mit grapefruitsaft wow cialis 20 cialis bula
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 11:58 ق.ظ

You actually revealed it very well.
prix de cialis miglior cialis generico buy online cialis 5mg cialis 100mg suppliers acquisto online cialis prices for cialis 50mg wow look it cialis mexico buying cialis overnight generico cialis mexico cialis sale online
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 12:22 ق.ظ

Whoa loads of terrific info.
cialis kaufen bankberweisung overnight cialis tadalafil cialis 20 mg best price we choice cialis pfizer india acheter du cialis a geneve 40 mg cialis what if i take cialis per paypa enter site 20 mg cialis cost we recommend cheapest cialis cialis preise schweiz
buy cialis cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 11:26 ق.ظ

Thanks. Numerous advice.

tadalafil 20 mg cialis dose 30mg cialis tablets australia cialis australian price cialis 5 mg buy calis cialis 100 mg 30 tablet generic for cialis sialis cialis pas cher paris
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 11:56 ب.ظ

You said it very well..
recommended site cialis kanada cialis cost cialis et insomni cialis coupons printable cialis savings card wow cialis tadalafil 100mg where cheapest cialis usa cialis online cialis purchasing viagra cialis levitra
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 10:49 ق.ظ

Information nicely utilized..
cialis flussig cialis generic tadalafil buy cialis rckenschmerzen cialis lowest price cialis online cialis italia gratis cialis 100mg suppliers cialis lilly tadalafi how much does a cialis cost cialis in sconto
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:01 ق.ظ

You definitely made the point.
deutschland cialis online cialis online nederland brand cialis generic cheap cialis achat cialis en europe cialis daily generic cialis 20mg tablets cialis australian price opinioni cialis generico side effects for cialis
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 10:46 ق.ظ

You actually stated it terrifically.
achat cialis en europe best generic drugs cialis if a woman takes a mans cialis acquisto online cialis if a woman takes a mans cialis cialis tadalafil online cialis canada on line brand cialis nl buy cheap cialis in uk when will generic cialis be available
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 11:27 ب.ظ

Beneficial advice. Regards!
cialis 5 mg funziona cialis generico in farmacia tadalafil brand cialis nl cialis italia gratis cialis baratos compran uk click now cialis from canada cialis lilly tadalafi cialis prezzo di mercato cialis 5 mg effetti collateral
buy cialis online us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 11:42 ق.ظ

Cheers! An abundance of data!

cialis savings card how to purchase cialis on line buy brand cialis cheap tadalafil 20mg cialis 100 mg 30 tablet enter site 20 mg cialis cost cialis 50 mg soft tab non 5 mg cialis generici cialis per paypa cialis super acti
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 12:25 ق.ظ

Good posts. Many thanks.
cialis prezzo in linea basso generic cialis soft gels cialis wir preise cialis 20mg preis cf purchasing cialis on the internet generic cialis review uk cialis prezzo al pubblico cialis with 2 days delivery generic cialis in vietnam we use it 50 mg cialis dose
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:03 ب.ظ

You actually mentioned it wonderfully!
we recommend cialis info ou trouver cialis sur le net safe site to buy cialis online free cialis cialis daily new zealand cialis dosage amounts cialis 05 cialis prices tadalafil 5mg interactions for cialis
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:38 ق.ظ

With thanks. Loads of forum posts!

cialis tablets for sale cialis therapie cialis prezzo al pubblico cialis e hiv click now cialis from canada cialis 200 dollar savings card cialis price in bangalore buying cialis on internet prezzo di cialis in bulgaria cialis generico in farmacia
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:21 ب.ظ

Many thanks! Excellent information!
venta cialis en espaa generic cialis at walmart cialis 5 mg effetti collateral acheter du cialis a geneve cialis australia org generic cialis in vietnam acheter cialis meilleur pri generic cialis levitra cialis mit grapefruitsaft cialis super acti
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:15 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis en mexico precio cialis venta a domicilio acheter du cialis a geneve cialis daily dose generic comprar cialis 10 espa241a cialis 5 mg para diabeticos cialis tablets for sale brand cialis nl 40 mg cialis what if i take buy generic cialis
levitra
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:55 ب.ظ

Great postings. Thank you.
cheap 20mg levitra levitra generic buy levitra 10mg levitra buy levitra 10mg vardenafil buy levitra levitra 20mg buy generic levitra levitra 10 mg kopen
buy generic cialis pills
دوشنبه 9 مهر 1397 11:19 ب.ظ

You said it very well.!
ou trouver cialis sur le net cialis 5 mg effetti collateral estudios de cialis genricos comprar cialis navarr buy cialis online legal 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg funziona tadalafilo cialis coupons buying brand cialis online
Cialis generic
شنبه 7 مهر 1397 09:44 ب.ظ

With thanks. A lot of facts!

purchase once a day cialis tesco price cialis where cheapest cialis prezzo di cialis in bulgaria cipla cialis online cialis generique 5 mg cialis 30 day sample cialis for sale in europa bulk cialis cialis prezzo in linea basso
Online cialis
جمعه 6 مهر 1397 05:50 ب.ظ

Wonderful data, Appreciate it!
buy name brand cialis on line generic cialis at the pharmacy cialis venta a domicilio cialis coupons we choice cialis pfizer india cialis pills price each we recommend cialis info cialis 50 mg soft tab canadian drugs generic cialis cialis name brand cheap
canada drugs online
شنبه 31 شهریور 1397 01:11 ب.ظ

Wonderful postings. With thanks!
canadian medications list how safe are canadian online pharmacies buy viagra 25mg canadian pharmacy world canadian pharmaceuticals online canadian discount pharmacies in canada online drug store Canadian Pharmacy USA canada online pharmacies canadian pharmacy king
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:32 ب.ظ

Seriously all kinds of useful information.
il cialis quanto costa enter site very cheap cialis deutschland cialis online tarif cialis france weblink price cialis achat cialis en europe buy original cialis low dose cialis blood pressure sialis costo in farmacia cialis
http://cialisvipsale.com/
جمعه 23 شهریور 1397 05:19 ب.ظ

Appreciate it! Loads of stuff!

we choice free trial of cialis cialis authentique suisse cialis for daily use cialis tablets australia cialis for sale in europa online cialis ou acheter du cialis pas cher side effects for cialis does cialis cause gout cialis from canada
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:59 ب.ظ

Seriously all kinds of superb advice.
cialis generico online cialis herbs cialis for bph cialis pills price each acquisto online cialis cialis ahumada buying cialis overnight how do cialis pills work achat cialis en europe viagra vs cialis vs levitra
canadianpharmacytousa.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:13 ب.ظ

This is nicely put! .
trust pharmacy of canada canadian drug online pharmacies tech school buy vistagra usa no 1 canadian pharcharmy online canadian pharmacy no prescription aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacy viagra northwest pharmacy canada drugs for sale in uk
buy viagra without prescription online
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:03 ق.ظ

Truly tons of wonderful knowledge!
buy viagra online canadian pharmacy viagra pharmacy uk viagra with prescription online sildenafil buy uk buy viagra online discount buy viagra india buy viagra from uk online pharmacy online buying viagra can i buy viagra without a prescription
Buy cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:27 ب.ظ

Wonderful tips. Regards!
cialis sicuro in linea generico cialis mexico cialis great britain discount cialis cialis 5mg canadian discount cialis fast cialis online achat cialis en suisse order a sample of cialis prices on cialis 10 mg
cialisvus.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:53 ب.ظ

Helpful stuff. Thanks a lot.
achat cialis en europe tarif cialis france cipla cialis online cialis uk next day how to purchase cialis on line generic cialis with dapoxetine discount cialis 200 cialis coupon cialis tadalafil online cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo